Pszichológiai konzultáció
Pszichológia konzultáció jellemzői:
A pszichológiai konzultáció során a jelenre és a jövőre fókuszálunk a múlt ismeretében, amely segíti a közös együttműködésünket. A folyamat abszolút aktív, mind a szakember, mind a kliens részéről, tehát mondhatni interaktív. Én törekszem arra, hogy egy felnőtt-felnőtt, párhuzamos tranzakciónak megfelelő kapcsolatot alakítsunk ki és a kollaboratív empirizmus alapelv mentén haladva, a klienst szakértőként kezeljem a saját problémájában. A fókuszban maga a megoldani kívánt érzelmi, viselkedésbeli vagy gondolkodásbeli probléma áll, amelynek megváltoztatása, mint elérendő cél határozza meg a konzultáció
folyamatát. Az ülések során igyekszem a pszichoedukáció eszközeivel is segíteni Önt abban, hogy jobban megismerhesse Önmagát és a problémája természetét, amivel szembenéz.
Mit várhat el Tőlem, mint szakembertől?
Először is fontos, hogy megismerjem az élettörténetét, hogy honnan, milyen családi háttérből jött és merre tart az útja jelenleg. Mi az a probléma, kérdéskör, amiért úgy érzi, hogy pszichológushoz szeretne fordulni. Mindazonáltal törekszem arra is, hogy kialakítsunk egy olyan bizalmi és támogató légkört, amelyben úgy érezheti, hogy megnyílhat és biztonságban tudhatja magát. Már az első alkalom során megpróbálunk meghatározni egy közös célt, amelynek elérésére törekszünk a folyamat alatt, de természetesen ez a cél alakulhat, formálódhat az ülések folyamán, ahogy egyre jobban megismerjük és feltárjuk a problémákat, fejlesztendő területeket. Az első ülés végén pedig visszajelzést kérek Öntől arra vonatkozóan, hogyan vélekedik az első találkozásról és annak további menetéről, tudja e vállalni a "terápiás szerződésben" foglaltakat, elköteleződik e az együttműködés mellett és összességében milyen tapasztalatai voltak az első alkalom kapcsán, el tudja e képzelni, hogy közösen, együtt dolgozzunk a továbbiakban.
Mit kell Önnek beletennie a közös munkánkba?
A legeslegfontosabb a motiváció és kitartás. Ez az első lépcső, ahhoz, hogy együtt tudjunk dolgozni. Ezt követően fontos, hogy megbízzon bennem, mint szakemberben, valamint, hogy őszinte legyen, hiszen csak akkor tudunk hatékonyan közösen együtt dolgozni. Az sem elhanyagolható, hogy szépen lassan felelősséget vállaljon a probléma megoldásában és megtanuljon megvalósítható, realisztikus célok felállításával progresszív változást elérni. Továbbá fontos, hogy az ülések végén kapott házi feladatokat lelkiismeretesen átgondolja és elkészítse, ami együtt jár azzal is, hogy az "önmagával való foglalkozás" nem korlátozódik az ülések időtartamára, hanem folyamatos önmonitorozást, feldolgozást, megértést kíván Öntől a hétköznapokban is.
Amivel bizalommal fordulhat hozzám:
Leválási és kapunyitási nehézségek,
Személyiség- és önismeret fejlesztése,
Párkeresési/pártalálási nehézség,
Párkapcsolati elakadás és szakítás,
Kommunikációs készségek, asszertivitás fejlesztése,
Stressz- és konfliktuskezelés,
Munkahelyi problémák,
Önbizalomhiányból, önértékelésből fakadó nehézségek,
Életvezetési tanácsadás,
Életminőség, mindennapi megélés javítása,
Szorongás, aggodalom, céltalanság, levertség, tartós feszültség, okozta életvezetési porblémák,
Szociális szorongás legyőzése,
Beilleszkedési nehézségek, szociális elakadás,
Döntéshozatali nehézségek,
Pályakép tervezése,
Kiégés megelőzése,
Pszichoedukáció,
Veszteségek megélésének segítése,
Egyetemi élet okozta feszültség, szorongás,
LMBTQ+ témák,
Perfekcionizmus, teljesítmény kényszer okozta feszültségek.