Online konzultáció előnyei és hátrányai
1. Online konzultáció
A pszichológiai tanácsadás területén is megfigyelhető az a jelenség, hogy a technológia ugrásszerű fejlődése és egyre szélesebbkörű elterjedése hozzájárult, ahhoz, hogy az online világ által kínált lehetőségek egyre kiterjedtebb hálója, beszivárogjon a pszichológusok és kliensek életébe és minden napjaiba, ezáltal pedig a közös pszichológiai munkába is. Ez azt jelenti, hogy a mai rohanó világunkban lehetőség nyílt arra, hogy a pszichológiai tanácsadás ma már szinte bárkinek, bárhol elérhető legyen a különféle, videókommunikációt biztosító eszközökön és applikációkon keresztül.
A MINDcraft-nál a Google Meet-et és a Skype-ot részesítjük előnyben, hiszen ezek kellően biztonságosnak tekinthetőek és használatuk igen egyszerűnek tűnnek a felhasználók számára is. A használatukhoz nem szükséges telepíteni semmilyen programot. Minden egyszerűen intézhető a böngészőből.
Az online videóhíváson keresztül a megfelelő kép, valamint hangminőség esetén a nonverbális- és a metakommunikáció közel ugyanúgy megvalósul, mint a személyes ülések alkalmával. Ez pedig azt jelenti, hogy látjuk egymás arckifejezését, testtartását, halljuk egymás hangszínét, hangsúlyát és észrevesszük mindezek változásait.
Azonban egyszerű hanghívás nem tekinthető megfelelő csatornának a pszichológiai tanácsadásra, hiszen ezekben az esetekben elvész az információ nagyrésze a beszélő és a hallgató között. Az írásbeli tanácsadásról nem is beszélve. Ezek maximum ismeretátadásra lehetnek alkalmasak.
A tapasztalatok és a kutatások is alátámasztják, hogy az online formában tartott pszichológiai konzultáció közel olyan hatékony tud lenni, mint a személyesen tartott alkalmak, vagyis az online pszichológiai ülések hatékonysága felveszi a versenyt a személyes találkozásokéval Azonban bizonyos korlátok, természetesen akadnak itt is, mint például, amik súlyosabb pszichés tünetek kezelése kapcsán merülnek fel.
Az utóbbi időben egyre több kutatás foglalkozik ezzel a témával és próbálja körbejárni azt a kérdéskört, hogy mennyire tekinthető az online végzett pszichológiai konzultáció hatékonynak. Ezek közül az egyik a webes alapú mentálhigiénés és pszichoedukációs szolgáltatások hatékonyságát vizsgálta. Az eredményeik szerint az online felületeken keresztül nyújtott információk és a virtuális támogatás is viselkedésváltozáshoz vezethetnek - természetesen a kliens motiváltsága mellett.*
Egy másik átfogó jellegű kutatás pedig az online intervenciókat célzó üléseket vizsgálva tette azt a megfigyelést, hogy ezek a beavatkozások az esetek többségében hatékonyak lehetnek.**
Összegzésképpen azt mondhatjuk, hogy az online pszichológiai tanácsadás a legtöbb olyan elakadás, probléma megoldásában hatékony lehet, amelyek egy hasonló szintű és mélységű személyes ülés keretein belül is működhetnének. Legyen szó életvezetési tanácsokról, hangulatzavarokról, stresszkezelésről, konfliktuskezelésről, vagy párkapcsolati nehézségekről, az online tanácsadás alkalmazható a segítő kapcsolatban.
*Amichai-Hamburger, Y., Klomek, A. B., Friedman, D., Zuckerman, O., & Shani-Sherman, T. (2014). The future of online therapy. Computers in Human Behavior, 41, 288-294.
**Barak, A., Hen, L., Boniel-Nissim, M., & Shapira, N. A. (2008). A comprehensive review and a meta-analysis of the effectiveness of internet-based psychotherapeutic interventions. Journal of Technology in Human services, 26(2-4), 109-160.
2. Online konzultáció előnyei
Rugalmasság térben
- Vagyis nincsen helyhez kötött korlátja a szolgáltatás igénybevételének, azaz bárhol, bárki számára elérhető. Gondolva itt akár arra, hogy a határon innen és túl is bekapcsolódhatunk, vagy az olyanok számára is hozzáférhető, akik olyan távoli helyen laknak vagy olyan vidéki városban, ahol nincs személyes ellátásra lehetőség. Továbbá azok számára is biztosítható így az online tanácsadás, akik mondjuk fizikai problémáik miatt korlátozottak mozgásukban vagy egyéb okból kifolyólag nem tudják elhagyni otthonukat.
Rugalmasság időben
- Vagyis a személyre szabott igények figyelembevételével is kérhető/választható szabad időpont, hiszen a pszichológus sincs a rendelő nyitvatartásához kötve, ezáltal pedig munkaidőn kívül, kora reggeli vagy késő esti órákban, vagy akár hétvégén is tud alkalmakat tartani.
Szociális stigma/tabu elkerülése
- Vagyis megőrizhető az a diszkréció, hogy a kliens pszichológushoz jár, hiszen lehetnek olyanok, akik szeretnék elkerülni a társadalom által táplált stigmatizálást és nem kívánják nyilvánossá tenni, hogy külső segítséget vesznek igénybe mentális egészségük érdekében, ehhez pedig az online forma tökéletes protektív hálót biztosíthat az otthon kényelméből való részvétel segítségével. Nem mellesleg, így a kliens, nincs kitéve annak a kellemetlenségnek sem, ami a rendelőbe vezető úton vagy magában a rendelőben tartózkodó idegen vagy ismert emberekkel való találkozásból eredne.
Kényelem
- Vagyis ez mind a kliens, mind a pszichológus szempontjából nézve kényelmes, hiszen mindkét fél a saját, megszokott természetes közegében veszt rész az alkalmon, ami egyfajta biztonságos bázist nyújthat a kliens számára. Az ismerős otthoni körülmények és eszközök segíthetik abban a klienst, hogy a szokatlan helyzet mielőbb komfortossá és familiárissá váljon számára. Ez a folyamat személyes tanácsadás esetén akár több alkalomba is beletelik, amíg a rendelő és a pszichológus személye ismerőssé válik.
Technológia nyújtotta lehetőségek
- Vagyis felhasználhatók olyan kreatív tartalmak, videók, hanganyagok, feladatok megosztása is az online térben, amik színesebbé és hasznosabbá tehetetik a foglalkozásokat és teret adhatnak új nézőpontok, érdekes témák felvetésének is.
3. Online konzultáció hátrányai
Nonverbális és verbális korlátok
- Vagyis az online tanácsadás egyik kritikus pontja lehet a metakommunikáció értelmezése és összevetése az explicit tartalommal szemben. Hiszen a kliens személyiségének, érzéseinek és gondolatainak egyaránt része a verbális tartalmak mellett a nonverbális jelzései. Emellett a kettő között jelentkező esetleges ellentmondás beazonosítása is fontos, ami online keretek között jóval nehezebb. A személyes tanácsadás erősen fókuszál mindkét tényezőre, hiszen fontos üzeneteket közvetít a pszichológus felé, amikor a kliens valamilyen nehézségről beszél az ülés során. Online keretek között azonban korlátozottan képes ezekre a jelekre nagyobb hangsúlyt fektetni a pszichológus.
Csökkent intimitás
- Vagyis a kliens azt élheti meg, hogy a segítő szakember jelenléte távolinak tűnik, mivel a megnyugtató hang és tartalom mellett, nem tud olyan empátiát és nyitottságot sugalló gesztusokat tenni, amik növelik a támogatás érzésének mértékét. Ilyen például a pszichológus testbeszéde, kliens pohár vízzel való megkínálása, zsebkendő nyújtása.
Hatékonyság
- Vagyis súlyos pszichés zavarok fennállásakor az online tanácsadás nem ajánlott, mivel kontraporduktív lehet. Ilyen esetek például a pszichotikus tünetképződés, a derealisztikus élmények, hallucinációk tapasztalása, a krónikus depressziós kórkép, a kórházi bennfekvést igénylő állapotok.
Technikai nehézségek
- Vagyis néha még a legjobb internetkapcsolat mellett is előfordul, hogy szakadozik a szolgáltatás vagy éppenséggel kimaradást észlelünk, ami akár az ülés kellős közepét is félbeszakíthatja. Persze erre az esetre érdemes előre felkészülni, akár azzal, hogy a wifi kapcsolat mellett, rendelkezünk mobil internettel. Továbbá az online tanácsadáshoz szükség van olyan eszközre is, ami megfelelő vizuális világot és audió hangzást biztosít ahhoz, hogy az élmény minél inkább hasonlítson a személyes alkalmakéhoz.
4. Kik számára lehet előnyös az online konzultáció?
Olyanoknak, akik(nek):
távoli helyen laknak, munkájukból vagy életvitelükből kifolyólag túlságosan elfoglaltak, esetleg sokat vannak úton, így pedig nem tudnának személyes alkalmakra eljárni
rugalmasan egyeztethető tanácsadási alkalmakat keresnek
külföldön élnek és saját anyanyelvű pszichológust preferálnak, mivel így könnyebb számukra megosztani a problémáikat, érzéseiket, de ott nincs lehetőségük ilyet igénybe venni
a lakóhelyükhöz közel nem találnak megfelelő vagy kellően szimpatikus pszichológust
mozgásukban korlátozottak vagy lakásukhoz kötöttek, mert azt nem tudják rendszeresen elhagyni
önmagukról való megnyilatkozás és problémáik felvállalása egyszerűbb ilyen keretek között
kellemetlenséget okozna, ha környezetük meg tudná, hogy pszichológiai rendelőbe járnak
kisgyermeket nevelnek otthon
szeretnék kiküszöbölni a rendelőbe való eljutás okozta időveszteséget
esetleg számít, hogy az online tartott alkalmak kedvezőbb áron elérhetőek, mint a személyes ülések
5. Az online konzultáció technikai feltételei
stabil internetkapcsolat
videó kapcsolatra is alkalmas eszköz (okostelefon, laptop, tablet stb.)
zavartalan környezet (csendes szoba)